A csaptelep javítása gyakran egyszerűbb, mint sokan gondolnák. Ahelyett, hogy drága szerelőt hívnánk vagy új csaptelepet vennénk, érdemes megpróbálkozni a házilagos javítással. Egy kis türelemmel és alapvető szerszámokkal a legtöbb csöpögő csap megjavítható.
A folyamat általában a csaptelep szétszerelésével kezdődik, hogy hozzáférjünk a problémás alkatrészhez. Ez lehet a betét, tömítés vagy más belső elem. Ha megtaláltuk a hibás részt, gyakran elég azt kicserélni, és máris újra tökéletesen működik a csap. A javítás nem csak pénzt takarít meg, de sikerélményt is ad.
Főbb pontok
- A csaptelep javítása otthon is elvégezhető, spórolva ezzel a szerelési költségeken
- A szétszerelés és az alkatrészcsere türelmet és óvatosságot igényel
- A sikeres javítás után a csap olyan lesz, mintha új lenne
A csaptelep javítása
Kellékek előkészítése
A csaptelep javításához szükség van néhány alapvető szerszámra. Egy csavarhúzó, fogó és szigetelőszalag elengedhetetlen. Érdemes beszerezni egy speciális csaptelep-szerelő kulcsot is, hogy elkerüljük a króm felület sérülését. Ne feledkezzünk meg a védőkesztyűről sem.
A csap szétszedése
Először zárjuk el a víz főcsapját. Távolítsuk el a díszítő kupakot a fogantyú tetejéről. Ehhez óvatosan használjunk lapos csavarhúzót. Ezután lazítsuk meg a rögzítő csavart. A fogantyút húzzuk le egyenesen. A krómozott burkolatot csavarjuk le. Ha nehezen mozdul, tekerjünk szigetelőszalagot a fogó pofáira, hogy ne karcolódjon a felület.
A betét cseréje
A betét általában egyszerűen kihúzható. Vizsgáljuk meg, látható-e rajta sérülés vagy vízkőlerakódás. Ha új betétre van szükség, vigyük magunkkal a régit a boltba, hogy pontosan ugyanolyat vásároljunk. Az új betétet helyezzük be, majd szereljük vissza a csaptelepet fordított sorrendben. Ellenőrizzük, hogy nem szivárog-e sehol.
A probléma felderítése
A csapbetét vizsgálata
A csaptelep javításánál az első lépés a csapbetét állapotának ellenőrzése. Ehhez óvatosan szét kell szerelni a csaptelepet. A zárókupak eltávolításához éles szerszám szükséges, vigyázva, hogy ne karcolódjon meg a felület. Ezután a rögzítőcsavart kell kilazítani fogóval. A krómozott részeket védeni kell a sérülésektől, például szigetelőszalaggal. A csapbetét kihúzása után szemrevételezéssel lehet ellenőrizni az állapotát.
A szivárgás helyének meghatározása
Ha a csapbetét külsőleg épnek tűnik, de mégis szivárog a csap, akkor valószínűleg a belső tömítés ment tönkre. Fontos pontosan beazonosítani, honnan szivárog a víz. A példában a csap hátsó részénél volt észlelhető a szivárgás. Ilyen esetben új csapbetét beszerzése válhat szükségessé. A boltban érdemes az eredetivel megegyező típust választani, mivel sokféle létezik. Az új betét beszerelése után alaposan ellenőrizni kell, hogy megszűnt-e a szivárgás.
Alkatrész beszerzése
A csaptelep javításához szükséges alkatrész beszerzése nem mindig egyszerű feladat. Fontos, hogy a megfelelő betétet válasszuk ki, mivel számos különböző típus létezik. A boltban érdemes magunkkal vinni a régi alkatrészt, hogy összehasonlíthassuk az újjal.
Az árak széles skálán mozognak, 1500 forinttól akár 7000 forintig is terjedhetnek. A drágább nem feltétlenül jobb, de érdemes megbízható minőséget választani. A bolt közelsége és az alkatrész elérhetősége is befolyásolhatja a döntést.
A vásárlás után fontos ellenőrizni, hogy az új betét minden szempontból megegyezik-e a régivel. Ez biztosítja a problémamentes beszerelést és működést. Ha kétségek merülnek fel, érdemes a boltos segítségét kérni.
A csaptelep helyreállítása és ellenőrzése
Az új betét behelyezése
A csapbetét cseréje után következik a visszaszerelés. Óvatosan helyezzük be az új betétet a csaptelep testébe. Ügyeljünk rá, hogy pontosan illeszkedjen. Ezután a rögzítő alkatrészeket tegyük vissza a helyükre. A krómozott felületeket védjük szigetelőszalaggal a szerszámok okozta karcolásoktól. A csavarokat húzzuk meg, de ne túl erősen.
Szivárgás ellenőrzése
A betét behelyezése után fontos a szivárgás ellenőrzése. Nyissuk meg a vízellátást, és figyeljük meg, van-e szivárgás a csaptelep bármely részénél. Különös figyelmet fordítsunk a betét körüli területre. Ha nincs szivárgás, az új betét megfelelően működik.
Beállítás és befejezés
Az utolsó lépésekben finomhangoljuk a csaptelepet. A fogantyúkat és díszítőelemeket helyezzük vissza. A krómozott felületekről távolítsuk el a vízkövet egy műanyag eszközzel, például jégkaparóval. Vigyázzunk, ne karcoljuk meg a felületet. Végül tisztítsuk meg a csaptelepet, hogy újszerű megjelenést kapjon. A munka befejezése után próbáljuk ki a hideg és meleg vizet is.
Végső simítások és tisztítás
Karcolások és vízkő eltüntetése
A csaptelep felújításának fontos lépése a karcolások és vízkő eltávolítása. Ehhez használhatunk műanyag eszközöket, mint például jégkaparót vagy műanyag kést. Ezek segítségével óvatosan le lehet kaparni a vízkövet anélkül, hogy a felületet megsértenénk. A körömmel is lehet próbálkozni a kisebb lerakódásoknál. Fontos, hogy ne használjunk fém eszközöket, mert azok könnyen megkarcolhatják a csaptelepet.
A csaptelep fényesítése
A vízkő és karcolások eltávolítása után következhet a fényesítés. Ehhez egy puha, tiszta rongyot használjunk. Töröljük át alaposan a csaptelep minden részét, hogy eltávolítsuk a maradék szennyeződéseket és visszaadjuk a fényét. A fényesítés során figyeljünk oda a nehezen elérhető részekre is. Ez a lépés nemcsak esztétikai szempontból fontos, de segít megelőzni a további vízkőlerakódást is.
Összegzés és praktikus tanácsok
A csaptelep javítása otthon is elvégezhető feladat, ami pénzt és időt takaríthat meg. A folyamat fő lépései:
- A csaptelep szétszerelése
- A hibás alkatrész azonosítása
- Új betét vásárlása
- Az alkatrészek visszaszerelése
Fontos óvatosan bánni az érzékeny felületekkel. Érdemes szigetelőszalagot használni a fogók fején a karcolások elkerülésére. A vízkövet körmünkkel vagy műanyag eszközzel távolíthatjuk el.
A javítás során szükséges szerszámok:
- Csavarhúzó
- Fogó
- Szigetelőszalag
A munka kb. 1,5 órát vesz igénybe. Bár időigényes, jelentős összeget spórolhatunk meg a szerelő kihívásához képest. A sikeres javítás után a csap újszerű állapotba kerül.
Tippek:
- Ellenőrizzük a vízszivárgást
- Tisztítsuk meg alaposan az alkatrészeket
- Legyünk türelmesek a apró alkatrészekkel