Klímaszerelés alapjai: Műszaki folyamatok és szakmai követelmények

Klímaszerelés alapjai: Műszaki folyamatok és szakmai követelmények

A klímaszerelés egy komplex szakmai tevékenység, amely szigorú jogszabályi előírások betartását, szakmai képesítést és speciális eszközparkot igényel. A modern klímaberendezések telepítése során a szakembereknek nemcsak a műszaki folyamatokat kell tökéletesen ismerniük, hanem a környezetvédelmi előírásokat és biztonsági szabályokat is be kell tartaniuk. A klímaszerelés alapjai között szerepel a helyszíni felmérés, a megfelelő eszközök használata, a szakszerű telepítés és beüzemelés, valamint a rendszer hosszú távú működőképességének biztosítása. A tevékenység csak megfelelő szakképesítéssel és Nemzeti Klímavédelmi Hatósági regisztrációval végezhető, ami garantálja a munkavégzés minőségét és a környezetvédelmi előírások betartását.

Jogszabályi háttér és szakmai előírások

Engedélyek és képesítések

A klímaszerelés területén a legfontosabb jogszabályi előírás, hogy 2015 óta csak olyan személy végezhet klímatelepítést, aki rendelkezik a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által kiadott F-gáz tanúsítvánnyal. A klímaszereléssel kapcsolatban fontos tudni, hogy szigorú szabályozás vonatkozik arra, hogy kik szerelhetnek és értékesíthetnek klímaberendezéseket. Ehhez ugyanis szakértelemre, megfelelő képesítésre és Nemzeti Klímavédelmi Hatósági regisztrációra van szükség.

A szakmai képzés keretében a hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelő teljeskörű klíma- és hőszivattyú-szerelést végezhet. A képzés időtartama minimum 400, maximum 500 óra, és az Európai Képesítési Keretrendszer szerint 4. szintű képesítésnek minősül. A szakember képes szerelni, javítani, karbantartani, beüzemelni és beszabályozni a hűtő és hőszivattyú rendszereket és berendezéseket.

Regisztrációs kötelezettségek

A 14/2015. (II. 10.) Korm. rendelet 5. § (2) szerint a Klímagáz adatbázisba való regisztrációra köteles minden alkalmazás tulajdonosa és üzemeltetője. Képesített vállalkozásként akkor kell regisztrálni, ha F-ÜHG közeggel (fluortartalmú üvegházhatású gáz), vagy ORLA-val (ózonréteget lebontó anyaggal) kapcsolatos tevékenységet végez. Emellett 2020 óta érvényben van az a szabály is, hogy a berendezés megvásárlása előtt a vásárlónak nyilatkoznia kell arról, hogy csak engedélyezett szerelő végezheti a telepítést.

Szeretnél itt megjelenni?

A klímaszerelés folyamata és lépései

Előzetes felmérés és tervezés

A klímaszerelés első lépése mindig egy alapos helyszíni felmérés és konzultáció. Tapasztalt szakembereink felkeresik Önt, hogy pontosan felmérjék a telepítési helyet és meghatározzák a legoptimálisabb elhelyezést a klímaberendezés számára. A felmérés során figyelembe veszik az ügyfél igényeit és a műszaki adottságokat.

Először fel kell mérni az igényeket, kiszámolni, hogy milyen teljesítményű készülékre lesz szükség, és csak ezután következhet a vásárlás, illetve a szerelés. Egyetlen helyiségről van szó, akkor nem feltétlen szükséges felmérés, egy szoba méreteit mi magunk is meg tudjuk adni, ami alapján már a cég segít kiválasztani a megfelelő teljesítményű készüléket.

Abban az esetben azonban, amikor több készüléket szeretnénk, esetleg bonyolultabb szerelési helyekről van szó, akkor mindenképp szükség lesz előzetes felmérésre. Bonyolult hely például a tetőtér, a belvárosi lakások, illetve az üzletek és az irodák.

Telepítési folyamat

A tényleges telepítés során a klíma beltéri és kültéri egységét is telepítjük, majd végrehajtjuk a bekötést és a beüzemelést. A beszerelés során szakembereink a következő lépéseket végzik el: kültéri és beltéri egység elhelyezése, fúrás és kábelezés, valamint csövezés és vízelvezetés.

A klímaszerelés lépései között első helyen áll a kültéri és a beltéri egység helyének meghatározása, ami általában már egy előzetes felmérés során megtörténik. Az összekötéshez szükséges csövek és vezetékek helyének kialakítása, átvezető furatok létrehozása a következő lépés. A vezetékeket akár a falban is el lehet vezetni, de ez nyilván komolyabb bontási munkával jár.

Technikai végrehajtás

Felszerelésre kerül a kültéri egység a tartó konzollal és a beltéri egység a tartó alaplemezzel. Ezután kerül sor a csövek és kábelek összekötésére, majd a gép és a csőrendszer vákuumozására, és a hűtőközeggel való feltöltésre. A kültéri egység alapvetőn tartalmazza a hűtőközeget, de szükség lehet utántöltésre.

Ha mindez megvan, akkor egy alapos vákumozás – idegengáz eltávolítás, és a kültéri egységből a hűtőközeggel történő feltöltés következik. Valamint, ha szükséges (ha a vezetékhossz indokolja) plusz hűtőközeg rátöltése. A szakember elvégzi a szerelés elektromos részét.

Szükséges eszközök és szerszámok

Alapvető szerszámkészlet

A klímaszereléshez számos speciális szerszámra van szükség. A csővágók speciális vágók, amelyek segítségével könnyedén vághatja el a csöveket a megfelelő hosszúságúra. Ezek a szerszámok lehetnek manuális vagy elektromos meghajtásúak, és a cső méretétől függően különböző típusokban érhetők el.

A csőhajlítók segítségével meghajlíthatja a réz vagy más csöveket a kívánt szögben, hogy alkalmazkodjanak a telepítési igényekhez. Ezek a szerszámok lehetnek kézi vagy gépi meghajtásúak, és különböző méretekben állnak rendelkezésre. A csőösszekötők speciális szerelvények, amelyek segítségével csöveket, idomokat és csatlakozókat tud összekapcsolni.

Mérő- és vákumozó eszközök

A vákuumpumpák fontos szerepet játszanak a hűtőberendezések telepítésében. Segítségükkel kialakítható egy vákuum a rendszerben, amely lehetővé teszi a nedvesség és más szennyeződések eltávolítását, valamint a hűtőközeg tökéletes feltöltését. Az egyfokozatú vákuumszivattyú megbízható eszköz számos alkalmazási területhez, mint például a klímarendszerek szerelése.

A hűtéstechnika és klímaszerelés során használnak különféle mérőeszközöket, például hőmérőket, manométereket és nyomásmérőket. Ezek az eszközök lehetővé teszik a rendszer teljesítményének, hőmérsékletének és nyomásának ellenőrzését. Különböző típusú csavarkulcsok és fogók szükségesek a szerelési és karbantartási munkákhoz.

Telepítési szempontok és elhelyezési szabályok

Beltéri egység elhelyezése

A beltéri egység optimális elhelyezéséhez számos szempontot kell figyelembe venni. Ne fújjon közvetlenül ágyra, kanapéra, ebédlőasztalra, íróasztalra és semmilyen olyan helyre, ahol nap közben rendszeresen hosszasan tartózkodunk. Hűtés üzemmódban különösen kellemetlen, nyaki- váll és hátfájdalom lehet a következménye.

A beltéri egység és a mennyezet között minimum 10-20 cm helyet szükséges hagyni, hogy a szabad levegőáramlás biztosítva legyen. Ha ajtó fölé kerül elhelyezésre a beltéri egység, akkor az ajtótok felett kb. 40 cm rendelkezésre álló felület szükséges. Ha a klímával fűteni is szeretnénk, akkor nem szerencsés polc vagy szekrény fölé helyezni.

Kültéri egység telepítése

A kültéri egységek igen súlyos szerkezetek, főleg a nagyobb gépek esetében. A kültéri egységek jobb oldala mindig nehezebb, itt helyezkedik el a kompresszor. A ma az egyik legtöbbet használt megoldás, főleg a lakossági split klímák esetében az épület oldalfalára történő elhelyezés.

A kültéri egység ventilátorai igen nagy mennyiségű levegőt áramoltatnak át a kondenzátor lamellái között. Körülbelül 1-2 ezer m3/h mennyiséggel számolhatunk. Ezt csak akkor tudják megtenni, ha elegendő levegő áll rendelkezésükre, ami csak akkor valósul meg, ha van hely a gép környezetében.

A kültéri egységet olyan helyre kell telepíteni, ahol megfelelő szellőzés biztosított, és ahol az eső és a nap közvetlen hatása minimális. Fontos, hogy az egység ne legyen túl közel a falakhoz, valamint ne blokkolja az épület szellőzését.

Műszaki háttér és működési elvek

Split klíma működési elve

A split klímák két fő részből állnak: a beltéri és a kültéri egységből. A beltéri egység biztosítja a levegő hűtését vagy fűtését, míg a kültéri egység a hűtőközeg keringetését és a hőelvezetést végzi. A két egységet csövek kötik össze, amelyekben a hűtőközeg áramlik.

Egy klíma négy fő részből áll: kompresszor, elpárologtató, kondenzátor és fojtás. A kompresszor felel a körfolyamat fenntartásáért. Az elpárologtató – ez gyakorlatilag a beltéri egység. A kondenzátor – ez az elpárolgott folyadék lecsapódásának helye, a kültériben a bordás rész. A fojtás – a kondenzátort és a beltérit választja el egymástól.

Hűtési és fűtési folyamat

A hűtési folyamat a hűtőközeg párolgásán és kondenzációján alapul. A beltéri egységben a hűtőközeg elpárolog, miközben hőt von el a helyiség levegőjéből. A hűtőközeg ezután gáz formájában a kültéri egységbe kerül, ahol egy kompresszor segítségével összesűrítik.

A split klímák nagy része hőszivattyúként is működik, ami azt jelenti, hogy a hűtőközeg áramlásának irányát megfordítva képesek hőt szállítani a kültéri egységből a beltérbe. A fűtési folyamat során a kültéri egység vonja el a környezeti levegőből a hőt, még hideg időben is.

Biztonsági és minőségi követelmények

Szakszerű végrehajtás fontossága

A split klímák egy kültéri és általában egy belső egységből állnak, ezeket az egységeket kell elektronikusan és kalorikusan összekötni, ez pedig szakértelmet igényel. A légkondicionáló szakszerűtlen beszerelése helytelen működéshez és a készülék meghibásodásához vezethet.

A nagyobb gyártók egyes készülékekre akár 10 év garanciát is vállalnak, ám a gyári garancia csak abban az esetben érvényes a meghatározott időre, ha a klímaszerelés szakértő által valósult meg. Szakképesítéssel rendelkező szerelő szakértelme, tapasztalata és végzettsége is kell ahhoz, hogy a klímaberendezésre a gyártó által biztosított garancia idő érvényesíthető legyen.

Beüzemelés és ellenőrzés

A készüléket elindítják, és a működést ellenőrzik. A munka befejezése után bemutatjuk az ügyfélnek a klíma működését és átadjuk a szükséges iratokat mint a garancialevél, NKVH tanúsítvány, számla, kezelési utasítás. A klímaszerelés folyamata egy takarítással, a klíma üzemeltetésének bemutatásával és a szükséges dokumentáció átadásával zárul.

Fontos kiemelni a cseppvíz megfelelő elvezetését, melyre különböző megoldások léteznek. Az utcára való kiengedés nem javasolt, ezért az esőcsatorna vagy más megfelelő rendszer bekötése szükséges. A klíma rendszer telepítésekor a csővezetékek és elektromos csatlakozások biztonságos elhelyezése elengedhetetlen.