Milyen fúró-csavarozót válasszunk barkácsoláshoz?

Milyen fúró-csavarozót válasszunk barkácsoláshoz?

Szinte nincs olyan ezermester, aki előbb-utóbb ne szembesülne a kérdéssel: milyen fúró-csavarozót érdemes beszerezni a ház körüli és hobbi szintű munkákhoz? Ez a szerszám az egyik legalapvetőbb és legsokoldalúbb darabja a műhelynek és a szerszámosládának, hiszen segítségével nemcsak lyukakat fúrhatunk különféle anyagokba, hanem a csavarok behajtása és eltávolítása is gyerekjáték lesz. A megfelelő gép kiválasztása azonban nem mindig egyszerű, hiszen a piac tele van különböző típusokkal, márkákkal és specifikációkkal.

Az első és talán legfontosabb döntési pont a vezetékes és az akkumulátoros kivitel közötti választás. A vezetékes fúró-csavarozók általában nagyobb teljesítményt kínálnak megszakítás nélkül, hiszen nem kell az akkumulátor merülésével számolni, ráadásul kedvezőbb áron érhetők el. Hátrányuk viszont a korlátozott mobilitás, hiszen mindig szükség van egy közeli konnektorra, és a vezeték útban lehet munka közben, ami balesetveszélyes helyzeteket is teremthet. Ezeket a modelleket inkább olyan helyzetekben érdemes preferálni, ahol a nagy, folyamatos erőkifejtés a cél.

Az akkumulátoros fúró-csavarozók ezzel szemben a szabadság és a kényelem bajnokai. Bárhol, bármikor használhatod őket, anélkül, hogy a vezetékkel kellene bajlódnod, ami különösen előnyös szűk helyeken, létrán vagy a kertben végzett munka során. A modern lítium-ion technológiának köszönhetően ezek a gépek már kellően erősek és kitartóak a legtöbb otthoni feladathoz, a könnyebb modellek pedig kevésbé fárasztják a kezet hosszabb használat során. Bár általában drágábbak a vezetékes társaiknál, és figyelni kell az akku töltöttségére, a barkácsolók túlnyomó többsége számára ez a típus jelenti az ideális kompromisszumot a teljesítmény és a használhatóság között.

A legfontosabb műszaki paraméterek

Amikor egy fúró-csavarozó műszaki adatait böngészed, könnyű elveszni a számok és rövidítések tengerében. Pedig ezek a paraméterek árulkodnak a gép valódi képességeiről, és segítenek eldönteni, hogy az adott modell megfelel-e az igényeidnek. Érdemes megismerni a legfontosabb jellemzőket, mint a feszültség, a nyomaték, a fordulatszám vagy a tokmány típusa, hogy tudatos döntést hozhass. Ezek a specifikációk határozzák meg, milyen anyagokkal és mekkora méretű furatokkal, csavarokkal birkózik meg a szerszám.

A feszültség (Volt, V) elsősorban az akkumulátoros gépeknél meghatározó adat, és közvetlenül összefügg a gép erejével. A barkács kategóriában leggyakrabban 10,8V/12V, 14,4V és 18V/20V (a névleges és maximális feszültség jelölése miatt lehet eltérés a gyártóknál, de a 10,8V≈12V és a 18V≈20V ugyanazt a kategóriát jelenti) modellekkel találkozhatsz. A 12V-os gépek általában könnyebbek, kompaktabbak, ideálisak bútor összeszereléshez, kisebb furatok készítéséhez és általános csavarozáshoz. A 18V-os kategória már komolyabb erőtartalékokkal rendelkezik, nagyobb átmérőjű furatok készítésére és keményebb anyagok megmunkálására is alkalmas, ez tekinthető az arany középútnak a legtöbb DIY feladathoz. Természetesen léteznek ennél nagyobb feszültségű gépek is, de azok már inkább a professzionális felhasználás felé mutatnak.

A nyomaték (Newtonméter, Nm) a gép forgatóerejét jelzi, ami különösen csavarozásnál fontos. Minél nagyobb a maximális nyomaték, annál könnyebben hajtja be a gép a nagyobb vagy hosszabb csavarokat, illetve annál kevésbé valószínű, hogy elakad keményebb anyagokban. A nyomatékot általában több fokozatban lehet állítani egy forgógyűrű (kuplung) segítségével, ami lehetővé teszi, hogy a csavar fejét vagy a munkadarabot ne sértsd meg túlhúzással. A fordulatszám (fordulat/perc, rpm) azt mutatja meg, milyen gyorsan forog a tokmány. A legtöbb fúró-csavarozó rendelkezik legalább két sebességfokozattal: egy alacsonyabb fordulatszámú, de nagyobb nyomatékú fokozat csavarozáshoz, és egy magasabb fordulatszámú fúráshoz. A fokozatmentes fordulatszám-szabályozás a ravasz segítségével pedig még finomabb irányítást tesz lehetővé.

A tokmány az a rész, amelybe a fúrószárat vagy a csavarozóbitet befogod. Ma már szinte kizárólag gyorstokmánnyal (kézzel szorítható) szerelik a gépeket, ami rendkívül kényelmessé teszi a szerszámcserét. A tokmány mérete azt jelzi, hogy maximum mekkora szárátmérőjű szerszámot tud befogadni. A 13 mm-es tokmány általában a nagyobb teljesítményű gépeken található.

Ha az akkumulátoros technológia mellett döntenél

Egy akkus gép lelke maga az akkumulátor. Hiába a bivalyerős motor vagy a precíz mechanika, ha az energiaforrás nem áll a helyzet magaslatán. Az akku típusa, kapacitása és a hozzá tartozó töltőrendszer alapvetően befolyásolja a fúró-csavarozó használhatóságát, a munkavégzés folyamatosságát és hosszú távon még a költségeket is. Éppen ezért kulcsfontosságú megérteni az akkumulátorokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, mielőtt letennéd a voksod egy adott modell mellett.

Napjainkban az akkumulátoros szerszámgépek piacát egyértelműen a lítium-ion (Li-ion) technológia uralja, és ennek jó oka van. A korábbi nikkel-kadmium (NiCd) akkukkal szemben a Li-ion akkumulátorok számos előnnyel rendelkeznek: lényegesen könnyebbek azonos kapacitás mellett, nagyobb az energiasűrűségük, nincs memóriaeffektusuk (bármikor tölthetők anélkül, hogy csökkenne a kapacitásuk), és az önkisülésük is sokkal lassabb (töltve eltárolva hónapok múlva is használhatók). Bár még előfordulhatnak régebbi vagy nagyon olcsó modellek NiCd akkuval, új gép vásárlásakor mindenképpen a Li-ion technológiát javasoljuk választani, mert hosszú távon sokkal megbízhatóbb és kényelmesebb használatot biztosít.

Az akkumulátor kapacitását amperórában (Ah) adják meg. Ez az érték azt mutatja meg, hogy mennyi ideig képes az akku energiát szolgáltatni egy adott terhelés mellett – leegyszerűsítve, minél nagyobb az Ah érték, annál tovább bírja a gép egyetlen feltöltéssel. A barkácsgépekhez általában 1,5 Ah, 2,0 Ah vagy 2,5 Ah kapacitású akkukat adnak, de elérhetők nagyobb, 4,0 Ah vagy 5,0 Ah kapacitású változatok is, különösen a 18V-os kategóriában. A nagyobb kapacitás hosszabb üzemidőt jelent, de egyúttal nehezebb és drágább akkumulátort is.